DİNLERARASI DİYALOGDA
SON GELİŞMELER

 

Son Gelişmeler

Son Gelişmelerle İlgili Bazı Haberler

Dialogue is Necessity - Jeremmy Riffkin, The Guardian

Ünlü İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan 'Dialogue is Necessity' (Diyalog Şart) başlıklı yazısında ekonomist Jeremy Rifkin, İslam ve Hıristiyan dünyası arasında kurulacak diyaloğun önemine dikkat çekmektedir. Rifkin yazısını şöyle bitirmekte: "İhtiyacımız olan şey, Batı ile İslam arasında başlayacak 'büyük diyalog', böylece birbirimize nasıl davranmamız gerektiğini de anlayabiliriz. Bunu yapmadığımız müddetçe, dünya tehlikeli ve tekin olmayan bir yer olarak kalacaktır."

Islam and the West, The Economist -Nisan 2002

The Economist dergisinde verilen bu haberde bir imam ve papazın yaptıkları bir sohbete yer verilmiş ve iki kültür arasında çatışmayı gerektirecek hiçbir unsur olmadığı vurgulanmıştır.

'Başlangıçta Yalnızca Kutsal Kitaplar Vardı' başlığı ile verilen haberde, her üç İlahi kitabı da Allah'ın vahyettiği ve dinler arasında çatışmaya gerek olmadığı vurgulanmaktadır.

The Bible and the Quran, The Newsweek- 11 Şubat 2002

Ünlü Newsweek dergisi 11 Şubat 2002 tarihli sayısında 8 sayfasını Kuran'ı ve Kuran ile İncil arasındaki benzerlikleri incelemeye ayırdı. 'Başlangıçta Yalnızca Kutsal Kitaplar Vardı' başlığı ile verilen haberde, her üç İlahi kitabı da Allah'ın vahyettiği ve dinler arasında çatışmaya gerek olmadığı vurgulanmaktaydı. Haberin girişinde şu satırlara yer verilmişti:

"İncil ve Kuran, her iki kitap da Allah tarafından gönderilmiştir. İki kitapta da, peygamberlerden, yeniden dirilişten, cennet ve cehennemden bahsedilmektedir. Öyleyese neden şiddet?"

Kuran'da nasıl bir ahlakın emredildiği, Müslümanların Hıristiyanlara ve Yahudilere bakış açısının ne olduğu, İslam'a göre bir insanın nasıl yaşaması gerektiği haberde ele alınan konular arasındaydı. Kuran'ı ilk defa okuyan pek çok Hıristiyan'ın Hz. İsa, Hz. Davud, Hz. İbrahim, Hz. Yunus gibi kendi kitaplarında isimleri geçen peygamberlerin hayatlarına Kuran'da ne kadar çok yer verildiğini gördüklerinde şaşıracaklarının belirtildiği haberde, Kuran'da asıl olarak adalet, merhamet ve şefkat üzerinde durulduğu vurgulanıyordu.

The Pluralism Project, Dianne Eck- İnternet sitesinin tanıtımı

Harvard Üniversitesi'nde Prof. Dianne Eck, Amerika'da dinler arası diyalog konusunda en çok tanınan isimlerden birisidir. Pluralism Project (Çoğulculuk Projesi) adı altında başlattığı çalışma, Clinton Hükümeti tarafından özel barış ödülüne layık görülmüştür. Çalışmaya Amerika genelinde, farklı dinlere mensup pek çok grup ve okul katılmıştır. A New Religious America adlı kitabında, Amerika'daki dini mozayiği ve bu mozaik içerisinde hızla yayılan İslam'ı ele alan Prof. Eck, Müslümanların Amerikan toplumu içerisindeki yeni yerlerini ise şöyle anlatmaktadır:

Müslümanlar gün geçtikçe Amerikan toplumu içerisinde daha kalabalık ve görünür hale geliyorlar. Halka hitap edilen konuşmalarda eskiden yalnızca, 'kiliseler ve sinagoglar'dan bahsedilirken, bugün 'kiliseler, sinagoglar ve camiler' deniliyor. Müslümanlar için kutsal olan Ramazan ayı şimdi artık kamuoyunun da dikkatini çekiyor ve Dallas Morning News, Minneapolis Star Tribune gibi gazetelerin sütunlarına taşınıyor. Günün sonunda yenen ve iftar adı ile anılan yemekler ise artık herkes tarafından biliniyor. 1990'ların sonlarından itibaren Kongre'de, Pentagon'da ve Dışişleri Bakanlığında çalışan Müslümanlar tarafından iftar yemekleri organize edilmeye başlandı. 1996 yılında ilk defa, Beyaz Saray Ramazan ayının sonunda kutlanan Ramazan Bayramı için Müslümanları konuk etti. Bu gelenek bugün de devam ediyor. Aynı yıl Amerikan donanması, Norfolk Deniz Üssünde, ilk defa Müslüman bir din adamını göreve aldı. Teğmen Noel'in imamlığında bu üsde her Cuma 50 denizci toplu olarak Cuma namazı kılıyorlar. Tüm bunlar bize Amerika'nın din hayatında yeni bir dönemin başladığını işaret ediyor.

Prof. Dianne Eck'in, Pluralism Project (Çoğulculuk Projesi) adı altında başlattığı çalışma, Clinton Hükümeti tarafından özel barış ödülüne layık görülmüştür

 

Brüksel Bildirgesi

2001 yılının son ayında Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve Ortodoks Patriği Bartholomeos tarafından organize edilen 'Dünyada Allah'ın Barışı' konulu toplantıya 80'den fazla din adamı katıldı. Dünya barışı için her üç dinin ittifak etmesinin şart olduğunun dile getirildiği toplantının kapanış bildirgesi şu cümle ile başlamaktaydı: "Allah'ın isteği cennet barışının yeryüzünde hakim olmasıdır". Bildirgede yer alan şu cümleler de oldukça dikkat çekiciydi: "Biz hepimiz dinin medeniyetler çatışmasına katkıda bulunduğu varsayımını reddediyoruz. Tam aksine medeniyetler arası diyalogda dinlerin yapıcı ve yol gösterici rolüne işaret ediyoruz."

 

Assisi Toplantısı

200 Din Adamı Assisi'de Biraraya Geldi

Papa'nın daveti üzerine 200 kadar din adamı İtalya'nın Assisi şehrinde biraraya gelerek, dünya barışı için dua ettiler. Aralarında İtalya Başbakanı Berlusconi'nin de bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi törenleri izledi. Papa, konuşmasında, dinlerin şiddet ve fanatizmden uzak olduğunu, dünyada uzun süreli bir barış için adaletin sağlanması ve dünyaya affın hakim kılınması gerektiğini söyledi.

'Papa Assisi Barış Toplantısını Duyurdu' başlıklı BBC haberinde toplantı ile ilgili genel bilgi verilmektedir.

 

Papa Camiye Gitti

İslam tarihinde bir Papa İlk Defa Camiyi Ziyaret Etti.

2001 yılı içerisinde Papa II. Jean Paul'ün Suriye'de Umiyye Camisi'ne yaptığı ziyaret dünya tarihinde bir ilkti. Bu ziyaret, 1400 yıllık İslam tarihinde Papa tarafından bir camiye yapılan ilk ziyaret oldu.

Papa 2001 yılında çıktığı Ortadoğu gezisi sırasında Müslüman din adamları tarafından kendisine hediye edilen Kuran-ı Kerim'i bir saygı ifadesi olarak öperek kabul etmiştir.

 

Papa'dan Hıristiyan Alemine Oruç Çağrısı

Papa II. John Paul 14 Aralık gününü dünya barışı için oruç tutma, dua etme ve bağış toplama günü ilan etmiştir.

2001 yılında Ramazan ayının son Cuma gününde Papa, Hıristiyan alemini Müslümanlarla birlikte oruç tutmaya çağırdı. Konuyla ilgili Vatikan'dan yayınlanan açıklama şu şekildeydi:

Kutsal Liderimiz, Papa II. John Paul 14 Aralık gününü dünya barışı için oruç tutma, dua etme ve bağış toplama günü ilan etmiştir. Oruç tutmaya imkanı olmayanlarımız da terörizmden ve savaştan zarar görenlere fakirlere ve ihtiyaç içinde olanlara destek olabilmek için bağışta bulunacaktır.

Prens Charles'dan Dinler Arası Hoşgörü Daveti

Prens Charles'ın
15 Kasım 2001 tarihli Telegraph gazetesinde 'İslam ve Batı Arasındaki Anlayış ve Tolerans' başlığı ile yayınlanan makalesinde dinlerarası diyaloğun önemine işaret edilmektedir.

Tony Blair ve Dinler Arası Diyalog

Tony Blair'in önemle üzerinde durduğu konulardan birisi de Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında ayırımcılık yapılmamasıdır. BBC'de yer alan 'Müslümanlar ve Hıristiyanlar Ortak Değerleri Paylaşıyorlar' başlıklı haberde Blair'in bu konudaki açıklamalarına yer verilmiştir.

-Üst Solda-Tony Blair el-Ezher Üniversitesi'nden Müslüman liderlerle görülmektedir. -Üst Sağda-Blair eşi ile birlikte el-Ezher Camisi'ni ziyaret ederken görülmektedir.

Stop Islam Stereotypes-Blair, BBC

BBC'de yer alan bir başka haberde ise, Blair'in 'medyanın İslam hakkında yaptığı yanlış yakıştırmaların hiçbirinin Kuran'da ve gerçek İslam ahlakında olmadığını' söylediği bildirilmektedir.

Blair Calls on Faiths to Unite, BBC

BBC'de yayınlanan 'Blair Dinleri Birleşmeye Davet Ediyor' başlıklı haberde ise, Lambeth Sarayı'nda düzenelenen uluslararası diyalog toplantısı ele alınmıştır. Tony Blair de toplantıya konuşmacı olarak katılmış ve 11 Eylül sonrasında gelişen yeni dünya düzeninde Müslümanların ve Hıristiyanların işbirliği içerisinde hareket etmesinin daha da önem kazandığını vurgulamıştır. Toplantının organizatörlerinden Canterbury Kardinali Dr. George Corey ise, tüm Hıristiyanları Kuran okumaya Müslümanları da İncil okumaya davet etmiştir.


Ana Sayfa | Gelin Birlik Olalım | Ortak İnanç Esasları | Ortak Değerler | Barışa Davet | İslam'da Kitap Ehli | Ortak Fikri Mücadele
Radikalizm Tehlikesine Karşı Ortak Mücadele | İslam Tarihinde Müslümanlar ve Kitap Ehli | İslam'ı Yeni Öğrenenler İçin
Hazreti İbrahim ve Hazreti Lut | Hazreti Yusuf | Hazreti Musa | Hz.Süleyman | Hazreti Meryem | Hazreti İsa Ölmedi
Hz. İsa Allah'ın Oğlu Değildir Allah'ın Peygamberidir| Hazreti İsa Gelecek | Hazreti Muhammed
Yazar Hakkında | Bize Ulaşın | Diğer Siteler

Bu sitede yayınlanan tüm yazılar, Harun Yahya'nın kitap ve makalelerinden derlenmiştir.